Tényellenőrzések, dezinformációval kapcsolatos kutatások és online tananyagok - ilyen lesz a hdmo.eu
Az új felületen a dezinformációval kapcsolatos friss kutatások, tudatos médiafogyasztást segítő anyagok és tényellenőrző cikkek lesznek elérhetők a HDMO (Hungarian Digital Media Observatory) projekt keretében.
A Lakmusz-HDMO projekt keretében hat autonóm szervezet dolgozik együtt. A Political Capital és a Mérték Médiaelemző Műhely kutatói a dezinformáció terjedését és az ellene hozott intézkedések hatékonyságát vizsgálják, az AFP hírügynökség és a Lakmusz újságírói tényellenőrző munkát végeznek, az Idea Alapítvány munkatársai pedig tudatos médiafogyasztással kapcsolatos tréningeket tartanak. A Lakmusz-HDMO digitális infrastruktúráját az EpressPack biztosítja.
Az együttműködés keretében párhuzamosan újul meg a lakmusz.hu, és jön létre egy új felület, a hdmo.eu, hogy még hatékonyabban és még szélesebb közönséghez eljutva hívhassuk fel a figyelmet a különféle csatornákon, platformokon terjedő dezinformációra. Már a projekt első fázisa is sikeres volt: a 2022 januárjában indult Lakmusz.hu (az első dedikált tényellenőrző oldal Magyarországon, amelyen a Lakmusz csapatának és az AFP szerkesztőségének tényellenőrző cikkei jelennek meg), működésének első évében közel 2 millió olvasót ért el, ezt is szeretnénk most tovább növelni.
A hdmo.eu több lesz, mint tényellenőrző oldal: már most elérhetők az AFP és a Lakmusz tényellenőrző cikkei, a Mérték Médiaelemző Műhely és a Political Capital (a projekt keretében készült) kutatásai, valamint az Idea Alapítvány onlinetananyag-fejlesztési tervei. A honlap folyamatosan frissül új tényellenőrzésekkel, kutatásokkal, képzési anyagokkal, így nemcsak a mindennapi hírfogyasztásban szolgál iránytűként, hanem többek között a téma kutatását, illetve a képzéseket is segítő felületet biztosít.
Az Európai Unió társfinanszírozásával megvalósuló Lakmusz-HDMO projekt az Európai Digitális Média Obszervatórium (EDMO) részeként működik. Ez a független koordináló testület 2020-ban jött létre azzal a céllal, hogy olyan közös platformot teremtsen újságíróknak, kutatóknak, és a médiaoktatás szakértőinek, amely képes hatékonyabbá tenni a dezinformáció elleni küzdelmet. Az EDMO égisze alatt összesen 14 nemzeti/regionális központ működik, lefedve az összes európai uniós tagállamot.
A projekt az Európai Unió finanszírozásával valósul meg. A projekt során kifejtett nézetek és vélemények azonban kizárólag a szerző(k) sajátjai, és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió vagy az Európai Egészségügyi és Digitális Végrehajtó Ügynökség véleményét. Ezekért sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó szerv nem tehető felelőssé.