Erdoğan budapesti látogatása: egy újabb szimbolikus találkozó
2019-11-08
Recep Tayyip Erdoğan török elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök láthatóan teljesen egyetértenek az észak-szíriai török offenzívát illetően. A november 7-ei budapesti találkozón mindkét fél saját közönségének játszott: Erdoğan azt üzente az otthoniaknak, hogy szívesen látott vendég az EU-ban, Orbán pedig azt, hogy továbbra is kulcsszereplője a migrációellenes küzdelemnek. A Political Capital 5 pontja.
- Egy újabb, Magyarország számára hatástalan találkozó. A felek közös sajtótájékoztatójukon semmilyen nagyobb horderejű bejelentést nem tettek, Magyarország török fegyvervásárlásáról sem esett szó. Erdoğan és Orbán afrikai együttműködésekről, például vízügyi projektekről, illetve a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatok javításának lehetőségeiről beszéltek, valamint a Maarif Alapítvány budapesti iskolanyitását jelentették be. A magyar miniszterelnök megemlítette még, hogy Magyarország 2021 végétől a Török Áramlaton keresztül is gázhoz juthat.
- A találkozó szimbolikusan Erdoğannak kedvezett. A török elnök profitált abból, hogy egy EU-tagállamban magasztalhatta az észak-szíriai török offenzívát és újjáépítési terveit. Így a saját választói számára demonstrálhatta, hogy az EU nem egységes, és támogatói is vannak a tagjai között.
- Erős kritika a nyugati szövetségesek felé. Erdoğan egyes terrorszervezetekkel való „együttműködéssel” gyanúsította meg az EU-t és a NATO-t, szembeállítva ezt Magyarország támogató álláspontjával. A török elnök ismét megfenyegette az EU-t, hogy amennyiben úgy érzi, Törökország elért a tűréshatárára, „kinyitja a kapukat” a menekültek előtt Európa felé. Arra is panaszkodott, hogy nem kapta meg az EU által beígért támogatás egyik felét. Erre csatlakozva Orbán azt hangsúlyozta, hogy el kell kerülni, hogy a menekültek Törökországból az EU-ba érkezzenek, ezért támogatja a török kormány tervét egy észak-szíriai biztonsági zóna kialakításáról. A magyar miniszterelnök belpolitikai okok miatt támogatta a török álláspontot, hogy megmutathassa, továbbra is mindent elkövet az „illegális bevándorlók” Európán kívül tartásáért. A sajtótájékoztatón Orbán – korábbi állításaira rácáfolva – azt hangsúlyozta, hogy a határvédelem önmagában nem elég az illegális bevándorlás ellen, mivel „azt nem lehet megállítani Törökország nélkül”.
- A török-magyar kapcsolat fontosságának EU-s szinten megvannak a határai. Az Erdoğan-látogatást megelőző hetekben Budapest számos Ankarának kedvező döntést hozott. Először is, Magyarország késleltette és gyengítette az EU közös állásfoglalását, amely elítélte Törökországot a Szíria ellen indított támadásért. Másodszor, Budapesten megnyílt a Türk Tanács első európai irodája. Harmadszor, a magyar kormány a török kormányzat narratíváját terjesztette az offenzívával kapcsolatban, mind a hazai, mind a nemzetközi médiában. A sajtótájékoztatón Orbán ismét kiemelte, hogy Magyarország kész segíteni Törökországot az EU-s csatlakozásban, és utalt a bővítésért felelős biztosi portfólió fontosságára – azt a látszatot keltve, mintha ezáltal a csatlakozás a magyar kormány hatáskörébe kerülne. Ennek ellenére Törökország képessége arra, hogy elérje céljait az EU-ban és Magyarországon, továbbra is korlátozott marad. Európai szinten az Orbán-kormány nem vétózta meg az Európai Tanács Törökországgal kapcsolatos állásfoglalását, sőt, a fideszes európai parlamenti képviselők is megszavazták az ezzel kapcsolatos EP-határozatot. Magyarországon az állítólag Fethullah Gülenhez kötődő iskolákat a török kormány kérése ellenére sem zárták be, a hatóságok pedig nem tiltották be az Erdoğan-ellenes tüntetéseket a látogatás napján.
- Magyarország autoriter rezsimekkel fenntartott kapcsolatainak haszna egyelőre csak a kormányközeli oligarchák körében csapódik le. Magyarország számos gesztust tesz autoriter rezsimek – főleg, de nem kizárólag Oroszország, Törökország és Kína – felé; vélhetően gazdasági előnyökért cserébe, bár a kézzelfogható eredmények Budapest számára egyelőre váratnak magukra. Az illiberális vezetők számára az egyik legfontosabb haszon, hogy a saját álláspontjukat egy EU-tagállamban hangoztathatják – ezt Vlagyimir Putyin minden budapesti látogatása során kihasználja, és így tett most Erdoğan is. Ezek a kapcsolatok fő hozadéka Orbán számára, hogy kormányközeli oligarchák hasznot húzhatnak az autoriter országok hatalmas befektetési projektjeiből (pl. Paks2, Budapest-Belgrád vasútvonal). Törökország esetében a rezsim a kormány körei és Adnan Polat török üzletember körei között köttetett üzletekből profitálhat. Az, hogy Magyarország sajtóértesülések szerint török fegyvereket vásárolhat, hasonló haszonnal kecsegtet.
Copyright 2024. Political Capital Policy Research and Consulting Institute. Minden jog fenntartva.