PolCast - A Political Capital podcastja
Ez itt a Political Capital podcastja, amelyben hazai és nemzetközi politikai folyamatokat elemzünk és értékelünk.
A pártért vagy a nemzetért? - Mérlegen a magyar befolyásépítés
A nemzetközi befolyásépítés természetes tevékenység, alapvető nemzeti érdeket szolgál. A 2010-es évektől zajló magyar befolyásépítés ugyanakkor számos sajátossággal rendelkezik. Mik ezek, és milyen eredményt hoztak?
A kormányzati szankciós bombák becsapódása
Van, amikor a kormánypárti szavazó nem ért egyet a hivatalos kormányzati állásponttal, paradox módon ez épp a propaganda erejét bizonyítja. Friss kutatás, utcai verekedés, Huxit-veszély – PC-elemzői podcast.
Lőnek a tüntetőkre, mégsem hátrálnak
Ez még nem forradalom, de a belső politikai, gazdasági és etnikai feszültségek várhatóan tovább fogják tüzelni a tüntetéseket. A rezsim közeledése Oroszországhoz tovább nehezítheti az atomalkuhoz való visszatérést. Mármint Iránban.
Oroszország vesztésre áll az információs háborúban
Oroszország lebecsülte a nyugati politikai egységet, így az információs hadviselésben is vesztésre áll. Mire jó a tényellenőrzés, és önmagában miért nem elegendő? Triumfál-e a józan ész az összeesküvés-elméletek felett?
„Több értelme lenne házakat szigetelni, mint gázvezetéket építeni”
Eszkalálódik az oroszok ukrajnai háborúja, felrobbant az Északi Áramlat gázvezeték, zajlik az oroszok mozgósítása, Európát energiaválság sújtja, a szankciók működőképessége vitatott. Energetikai és geopolitikai nagykép Felsmann Balázzsal.
Aligha lesz szoros és tartós Orbán-szövetséges a formálódó Meloni-kormány
Nagy lelkesedéssel fogadta Orbán Viktor az olasz választási eredményeket, pedig a hárompárti koalíció vezető ereje egész másként ítéli meg az orosz-ukrán háborút, mint a magyar kormány, és a koalíció pártjai eltérően látják a magyar jogállam helyzetét is.
Russia: conspiracy theories, spin and fear dictatorship
How did information replace violence in autocrats’ playbook? How do modern dictators build information autocracies?
Minden, amit az EU-s forrásokról nem mertél megkérdezni
Még a közéleti tartalmat ipari mennyiségben fogyasztók sem feltétlenül látják át, mi forog kockán, amikor a magyar kormány és az Európai Bizottság csörtéiről olvasnak. Ezt próbáljuk tisztába tenni, még ha lehetetlen vállalkozásnak is tűnik.
Mi Hazánk a Házban – Hogyan tovább?
Meglepődtünk-e a Mi Hazánk bejutásán? Minek köszönhető a párt sikere, és mit kezd a parlamenti jelenléttel? Mit jelent ez más pártok számára?
Copy/Paste? The anti-gender and anti-LGBTQI mobilisation in Hungary and Poland
Why have these issues become so dominant and effective in these two countries? How has the mobilisation evolved and how will it develop further?
Az ellenzék most akkor csinálja jól, ha hallgat
Mi vezetett a negyedik kétharmadhoz, az ellenzék megsemmisítő vereségéhez? Választási rendszer, kormányzati irányítású propagandagépezet, elhibázott ellenzéki kampány? Az okok sokkal mélyebbek, a feltárás folyamatos.
Gender- és LMBTQI-ellenes mobilizáció Magyarországon
Hogyan néz ki jelenleg és hogyan alakult az elmúlt években a gender- és LMBTQI-ellenes mobilizáció Magyarországon? Kik a fontos szereplői, és milyen pontokon ér össze a magyar és a nemzetközi színtér?
A Mi Hazánk tündérvarázspálcája
Kik a Mi Hazánk szavazói, és honnan jönnek? Hol erősek igazán, hol gyengébbek? Az adatok mélyére néztünk.
Meglesz-e az 5%? – A Mi Hazánk kampányának (elő)értékelése
Mire játszik a Mi Hazánk? Milyen a viszonya a Fideszhez és az egyesült ellenzékhez? Milyen szavazókra számíthat, és milyen esélyei vannak április 3-án?
Russian invasion of Ukraine in historical context – a podcast with Evgeny Finkel and Péter Krekó
Russian invasion of Ukraine in historical context, the Western responses and their persistence, and also, the background of the visit of the Israeli PM to Russia.
Hogyan lépjen fel az EU Kínával szemben?
Európát nemcsak a Kreml, de a kínai rezsim is jelentős, bár egyelőre más jellegű kihívások elé állítja. Javaslatok már vannak a reakcióra, egyetértés még nincs – az uniós intézményeken belül sem.
Mivel foglalkozik egy hivatásos tényellenőr?
Egyáltalán, kinek a felelőssége a közösségi média szabályozása, a dezinformácó elleni küzdelem?
Mégsem lesz kedvezményes parlamenti mandátuma a roma nemzetiségnek. Vagy mégis
Minden azon múlik, hogy a Fidesz és a Lungo Drom által favorizált jelölt kerül-e nemzetiségi lista élére.
Mit tehet a civil-önkormányzati együttműködés a fenntartható demokráciáért?
Az utóbbi évtizedben tovább szűkült a demokrácia Magyarországon, romlottak a részvétel és az autonómia lehetőségei. A 2019-es önkormányzati választás ugyanakkor új lehetőségeket teremtett. Tudnak élni ezekkel az új önkormányzati vezetők és a civil társadalom?
Szexualitás és politika – miben hasonlít a róluk való diskurzus?
A politikai megnyilvánulás, véleményalkotás tekintetében Magyarországon pontosan olyan prüdéria figyelhető meg, mint a szexualitással kapcsolatban. Ugyanakkor, ha nem beszélünk a politikáról, nem politizálunk, alávetjük magunkat azok akaratának, akik politizálnak.
Why should we be concerned by authoritarian economic influence?
Authoritarian economic influence features more and more in public discussions in light of concerns about Chinese 5G equipment or the Budapest-Belgrade railway project. How worried should we be about these developments?
Hogy kerül a diadalív a Political Capital logójába?
Idén húszéves a Political Capital. Hogyan és honnan indult a történetünk? Miért hívták életre az alapítók?
Polihisztor vs. szakértő, kommentátor vs. futballedző – a politikai elemzés húsz éve
Húsz évben egyszer megtehetjük, hogy saját tevékenységünket tegyük elemzésünk tárgyává. Ebben az adásban épp azt elemezzük, hogyan változott a politikai elemzés műfaja, funkciója, egyszersmind létjogosultsága a Political Capital alapítása óta eltelt két évtizedben.
Így teszik fel Budapestet a világ konferenciatérképére
Budapest Főváros Önkormányzata, a Political Capital és a CEU Demokrácia Intézete 2021. szeptember 16-17-én hagyományteremtő szándékkal rendezi meg nagyszabású nemzetközi konferenciáját Budapest Fórum néven. A számos hazai és külföldi szakértőt, gondolkodót, újságírót és politikust felsorakoztató nem
A bizalmon múlik, működni fog-e az online előválasztás
Az AHang folyamatosan fejleszti az előválasztás szoftverét, miközben szkeptikus hangok szerint lehetetlen olyan online szavazási rendszert építeni, ami egyszerre garantálja a választás titkosságát és ellenőrizhetőségét.
A fideszes és a független polgármester szerint is pártpolitikai kivételezés nélkül kellene a kormánynak kompenzálnia az önkormányzatokat
Gazdasági polgárháborút folytat a kormány az önkormányzatok ellen, vagy csak arról van szó, hogy adott egy rendkívüli helyzet, és ilyenkor mindenkinek – így az önkormányzatoknak is – bele kell harapniuk a saját ujjaikba?
Zöldparadicsom lesz Budapest, vagy belefullad a kormányzati forráselvonásokba?
A budapesti épületek energetikai korszerűsítése, napelemparkok létrehozása is szerepel a főváros jövőbeli terveiben, de kérdés, lesz-e forrás a tervek megvalósítására.
Nem csodafegyver a jogállamisági mechanizmus
Az Európai Unió 2020 decemberében elfogadott jogállamisági mechanizmusa aligha alkalmas arra, hogy kordában tartsa a demokratikus értékeket megsértő tagállamokat.
Winners and losers of the pandemic – the Visegrad outlook
The pandemic has laid bare all of the weaknesses – and in some rare cases also strengths – of social and economic fabric of the Visegrad countries.
Vakcinatévhit-eloszlatás
Nem kell aggódni a mellékhatások vagy a túlságosan rövidnek vélt vakcinafejlesztési idő miatt, de az, hogy érheti-e hátrányos megkülönböztetés azokat, akik nem oltatják be magukat, egyelőre nem világos.
A koronavírussal kapcsolatos fő narratívák a visegrádi országokban a járvány első hulláma alatt
Milyen fő trendek voltak megfigyelhetőek a visegrádi országok járvánnyal kapcsolatos politikájában? Milyen narratívák voltak jelen, és milyen szereplők játszottak főszerepet ezek terjesztésében a különböző országokban? Mi a helyzet Magyarországon? Miben más a második hullám, mint az első volt? Ezeke
„Minél jobbra, minél jobban” – A magyar (szélső)jobb 100 évvel Trianon után
Mi áll közelebb a valósághoz? 1. Válságban a szélsőjobb, mert a kormány mindent átvesz tőlük. 2. Sikeres a szélsőjobb, mert faltörő kosként a szerintük helyes irányba terelik a kormányt. A szélsőjobbról készült látleletünk kapcsán erről is kérdeztük a szcénát mélységeiben ismerő vendégeinket.
Main narratives about COVID-19 in the V4 countries during the first wave of the pandemic
What impact has the virus had on the political agenda and political developments of the Visegrad countries? What narratives have thrived across the countries? Which political actors have tried to capitalise on the pandemic and how? We have discussed these questions with our partners from the Czech R
A választás, ami politikai válságba sodorhatja Amerikát
Soha amerikai elnökjelölt nem vezetett ennyire a kampány ilyen késői szakaszában, mint Joe Biden most Donald Trumppal szemben, mégsem vehető biztosra a győzelme. Na de mi történne akkor, ha egy elnökjelölt a kampány közepén halálozna el?
Hogy küzdjünk az álhírek ellen?
Milyen lehetőségeink vannak az álhírek elleni fellépésre, hogyan védekezhetünk ellenük, kinek, minek van ebben szerepe? Hogyan segíthet Arnold Schwarzenegger és a vízilovak az álhírek elleni fellépésben? Médiaszakértőkkel folytatott beszélgetésünkből minden kiderül.
Legyen nekem jobb egészségügyem!
Kárhoztatjuk a hálapénzt, az átláthatatlan egészségügyi rendszert, de ha mi magunk szorulunk kezelésre, ismeretségi alapon próbálunk soron kívüli ellátáshoz jutni. Talán ezért nem lesz soha átfogó reform.
Őrült emberkísérlet vagy ígéretes alternatíva?
Nálunk úgy képzelik, a svédek teljesen szabadjára engedték a járvány gyeplőjét, és egyáltalán nem hoztak korlátozó intézkedéseket – ami persze elég távol áll a valóságtól.
Városdiplomácia koronavírus idején
A nagyvárosok képviselői többek között azért küzdenek, hogy az EU-tól közvetlenül is forrásokhoz juthassanak. Majd jött a koronavírus-járvány. Karantén-podcast a Budapest Főváros Önkormányzat városdiplomáciai csoportjának vezetőjével.
Anne Applebaum on the Post-Pandemic Global Order
A conversation about the pandemic's impact on the democratic world, and the myth that authoritarian states managed to better deal with the consequences of the crisis.
No rise of global solidarity, but no decline in European integration either
The conversation with Erik Jones covers Italy’s economic and political status, its response to the Corona crisis, the European Union’s plan to help the members and the overall consequences of the pandemic.
'We live in a new type of censorship'
Peter Pomerantsev, Péter Krekó and Dorka Takácsy discussed the perspectives of liberal democracies in the post-truth age, the possible countering of large-scale disinformation, and whether there is a return from cynicism.
Hogyan jön be Kína a nyitott kapun?
Hogyan próbálja Kína korlátozni a szólásszabadságot a határain túl? Hogyan hatnak a hongkongi események a közép-kelet-európai régióra és Kína hatalmi törekvéseire?
Nem pénz kérdése
Az Ez A Minimum! program kapcsán az átláthatóság gyakorlati megvalósításáról kérdeztük az egyik kezdeményezőt és az egyik csatlakozó polgármestert.
Nem a fán nőnek a közvélemény-kutatások
Alulfinanszírozottság, munkaerő-hiány, válaszmegtagadás, politikai befolyás. Második alkalommal podcastolunk a közvélemény-kutatások kihívásairól.
Az utolsó méréstől a választási eredményig
Nem először került támadások kereszttüzébe a közvélemény-kutató szakma az európai parlamenti választások eredményének ismeretében.
Dezinformáció: orosz fegyver és/vagy a gyengélkedő Európai Unió tünete?
Krekó Péter és Rácz András az európai parlamenti választások apropóján beszélgetett nemcsak orosz dezinformációról, hanem Európát belülről bomlasztó erőkről, az Unió lehetőségeiről önmaga megerősítésére, közösségimédia-óriásokról és még Oszáma bin Ládenről is.
A brit és a magyar szélsőjobb: különbségek és tanulságok
A magyar szélsőjobb helyzete is érthetőbbé válik, ha megvizsgáljuk, hogyan küzd Nagy-Britannia a maga szélsőségeivel. Katherine Kondor és Hunyadi Bulcsú éles vitát folytat arról, hogy mely ismérvek mentén tekinthető egy szervezet szélsőjobboldalinak, és hogy a Fidesz már ide sorolható-e.
Zelenszkij vagy Porosenko?
Fedinec Csilla, a Magyar Tudományos Akadémia Társadalomtudományi Kutatóközpontjának kutatója és Rácz András, a Political Capital biztonságpolitikai elemzője, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem docense elemzik az ukrajnai elnökválasztás két fordulója közötti helyzetet, egyszersmind a választás tétjét.
Putyin Oroszországa: mítoszok és valóság
James Sherr, a Chatham House és az Észt Külügyi Intézet vezető elemzője Krekó Péterrel, a Political Capital igazgatójával járja körül az orosz kül- és biztonságpolitika problémáit, a katonai erő szerepére, illetve az információs hadviselésre koncentrálva.
Két választás Magyarországon 2019-ben
Sem az európai parlamenti, sem az önkormányzati választás nem az ország kormányzásáról szól majd, mégis döntő jelentőséggel bír a hatalom valamely fontos szeletének a megszerzése, megtartása, illetve az ellenzék további mozgástere szempontjából. A Political Capital kollégái járják körül a témát.