Tényleg annyira jó lesz Trump Orbánnak? És Magyarországnak?
Ahogy korábbi elemzésünkben is írtuk, a magyar miniszterelnök számára nemcsak szimbolikus győzelmet jelent Donald Trump visszatérése, hanem jó pár kézzelfogható előnnyel is járhat. Belpolitikailag megerősíti az Orbán-rezsimet, legalábbis rövid távon, és nemzetközi szinten is javulhat Orbán Viktor pozíciója. Mégis, a részben eltérő politikai és nagyban eltérő gazdasági érdekek, valamint Trump kiszámíthatatlansága könnyen feszültséget is szülhet Washington és Budapest között. A magyar közönség feltehetően keveset fog majd mindebből érzékelni, hacsak nem lesz olyan belpolitikai szereplő, aki ügyet tud ezekből építeni.
1. Orbán nagyot kockáztatott, de bejött
Orbán mindent egy lapra tett fel, teljesen elköteleződött Trump mellett, ami azért is volt kockázatos, mert az elmúlt időszakban vegyesen szerepeltek a favoritjai.
- Lengyelországban, Spanyolországban vagy legutóbb Moldovában nem a számára kedves politikai erők győztek, de még ahol ők is szerepeltek jól, ott sem tudtak (még?) kormányt alakítani (ld. Franciaország, Ausztria, Hollandia). Szlovákiában viszont visszatért Robert Fico, több német tartományban aratott az AfD, Georgiában pedig maradt az illiberális vezetés.
- Ezeknél azonban mind fontosabb volt a magyar miniszterelnök számára Trump visszatérése, amitől szintlépést remél az illiberális-szuverenista hegemóniaváltásban.
2. Amit Orbán nyert a belpolitikában: megerősítést és szabadabb kezet
A világ vezető nagyhatalmának elnöke szövetségeseként és barátjaként hivatkozik Orbánra, amit ő ki is használ a hazai fronton.
- Orbán nimbuszát és belpolitikai pozícióját erősíti Trump győzelme. Orbán nimbuszát többek között az a meggyőződés biztosítja, hogy neki „nem igaza van, hanem igaza lesz”. Ez a percepció most megerősítést nyert, ami a romló támogatottsági adatok árnyékában úgy kellett neki, mint egy falat kenyér. A kormány az elmúlt években rengeteg pénzt és energiát fordított arra, hogy jó kapcsolatokat alakítson ki az amerikai republikánusok trumpista szárnyával, ez a ráfordítás most megtérülhet, legalábbis rövid távon. A kormánypárt politikai és gazdasági holdudvarában egyelőre elhalkulhatnak a kritikus hangok.
- Washingtonból nem kell több jogállami és korrupciós kritikától tartani, ami az EU-s tagállamok és intézmények fellépését is gyengítheti. A magyar kormány számíthat arra, hogy a Trump-adminisztráció nem fogja számonkérni a demokratikus, jogállami normákat, a korrupciót, ami könnyen gyengítheti az EU-s intézmények és főleg az EU-s tagállamok felől érkező kritika erejét, hatékonyságát. Trump győzelmével tehát Orbán még szabadabb kezet kap itthon.
3. Amit Orbán nyert a külpolitikában: növekvő mozgásteret, befolyást és talán felmentést
Orbán az első Trump-elnökség idején még csak mérsékelt sikereket ért el a Trump felé történő kapcsolatépítésben, de azóta nagy erőkkel, gyorsuló ütemben – és közpénzmilliárdokból – zajlott az orbáni befolyásépítés. Mára a régi-új elnök egyik legjelentősebb európai szövetségesévé és részben mintaadójává vált, akivel kölcsönösen segíthetik egymást a nemzetközi politikában.
- Erősödhet a populista-illiberális hullám Európában is. Trump győzelme lendületet adhat a dezinformációra és a polarizációra építő európai populista és szélsőjobboldali erőknek, tovább legitimálhat eddig szélsőségesnek tartott narratívákat és politikákat (pl. a migrációban), és újabb muníciót adhat Orbán illiberális szövetségépítésének regionálisan, Európában és a globális politikában. Mindez egyre több országban kormányra segítheti az ilyen pártokat, aminek következtében a legfőbb EU-s döntéshozó fórumban, az Európai Tanácsban is egyre több szövetségese lehet a magyar miniszterelnöknek.
- Erősödhet a „magyar befolyás” Amerikában. Még erőteljesebbé válhat a szoros, a szuverenitásra, kereszténységre és a tradicionális értékekre és családmodellre hivatkozó ideológiai kapcsolat az Orbán- és a Trump-kormányzat között. A Trumppal való jó személyes kapcsolat, illetve a Trump és Orbán körüli holdudvar között kiépült szoros kapcsolatok (pl. Alapjogokért Központ, Heritage Foundation, CPAC) pedig befolyást biztosíthatnak Orbán számára az amerikai politika alakításában. Egyes amerikai konzervatívok szerint Orbán illiberális kormányzásának példaként kell szolgálnia Amerika számára, Orbán pedig nyíltan is beszélt arról, hogy magyar szakemberek vesznek részt Trump programalkotásában.
- Erősödő autoriter befolyás Európában. Trump győzelmével az amerikai jelenlét bizonyosan csökken Európában, ennek legfeljebb a mértéke kérdéses. Ez növelheti Orbán érdekérvényesítő képességét az EU-ban – egyrészt közvetítőként pozicionálhatja magát Trump felé, másrészt felértékelődhet a „küllők között a bot” taktikája, az EU akadályozása, akár zsarolása. (Orbán korábban állítólag győzködte is a németeket és a franciákat az amerikai befolyás ellensúlyozására.) Miközben Európának muszáj lesz egyre önállóbbá válnia, elsősorban biztonságpolitikai téren, amíg felnő a feladathoz, az autoriter hangok és befolyás felerősödhetnek. Trumppal a háta mögött Orbán hangja így erősebbé válhat az Európai Unióban, amit Orbán a Trump számára előnyös döntések ösztönzésével, vagy a neki nem tetsző döntések akadályozásával hálálhat meg.
- Trump elnöksége akár össze is ránthatja az EU-t, határozottabb és egységesebb fellépésre, aktívabb nemzetközi szerepvállalásra és biztonságpolitikai önállóságra sarkallva, de ehhez gyorsan kellene cselekednie, mert az idő a radikális populista, euroszkeptikus pártoknak dolgozik.
- A magyar kormány felmentéseket kaphat, például kínai kapcsolatai miatt. A Trumppal való személyes, valamint a trumpista politikusokkal és szervezetekkel kiépült kapcsolatok révén Orbán felmentést/kivételt kaphat egyes amerikai politikák alól, azaz bízhat abban, hogy elnézik neki a trumpi politikával szembemenő manővereit, például szoros kínai kapcsolatait.
4. Kérdés, meddig tart a Trump-Orbán-összhang, és profitál-e valójában Magyarország
Bár nagy győzelemnek tűnik a visszatérés, a Trump-kormányzat fejfájást is okoz majd Orbánnak. Főként, de nem kizárólag, gazdasági téren alakulhatnak ki érdekellentétek.
- Magyarország sokat veszíthet egy USA-EU vámháborún és az amerikai protekcionizmuson. Magyarországot tekintve egyértelműen káros lenne az Európával szemben is beígért trumpi vámháború további eszkalációja. Több elemzés is azt mutatja, hogy Orbán várakozásaival ellentétben Magyarország lenne az egyik legnagyobb vesztese Trump szabad kereskedelmet korlátozó lépéseinek. A német gazdaság hátországaként működő közép-kelet-európai országok éreznék meg ugyanis leginkább ennek hatását.
- A harapófogó másik ága: a kiéleződő USA-Kína ellentét. A Trump-kormányzat Kínával szembeni – védővámokban és az érzékeny technológiák megvédésében testet öltő – keményvonalas külpolitikája komolyan ronthatja a kínai elektromos autók gyártására épülő magyar gazdasági modell hosszú távú versenyképességét. A német gazdaságtól erősen függő, amúgy is gyengélkedő magyar gazdaság így kettős szorításba kerülhet Trump jóvoltából: egyik oldalon az EU, másik oldalon a Kína elleni amerikai protekcionista lépések harapófogójába. Kérdés, kaphat-e ez alól felmentést Magyarország az Orbán-Trump viszonynak köszönhetően.
- Gyakorlati eredmények? Orbán nagy terveket említett november 6-án reggeli Facebook-videójában, egyelőre azonban kérdéses, mit képes kijárni az elnöknél. A fenti kockázatokat csak minimálisan ellensúlyozhatja, ha sikerülne újra kitárgyalni például a korlátozások nélküli vízummentességet, vagy a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény reaktiválását. Mindenesetre muníciót adhat a magyar ellenzéknek, ha várakozáson aluli hasznot hozna csak Magyarországnak Trump visszatérése.
5. A legnagyobb bizonytalanság: mikor lesz béke?
Orbán legfőbb belpolitikai fogyasztásra szánt üzenete az elmúlt hónapokban az volt, hogy ha Trump visszatér, 24 órán belül béke lesz. Még ha nem is a választási győzelmétől, hanem a 2025. január 20-ai beiktatásától számoljuk is a 24 órát, ez bizonyosan nem fog megtörténni – leginkább azért nem, mert maga Putyin nem érdekelt ebben, kivéve, ha mindent megkap, amit akar.
- Orbán nagy tervei vs. Trump stratégiájának bizonytalansága. Orbán már bejelentette, hogy az Ukrajnának szánt hitelt és az Ukrajnával kapcsolatos egész EU-s stratégiát újra kell gondolni, ami bizonyosan terítékre kerül a novemer 8-ai informális EU-csúcson, de tágabban valószínűleg az Európai Politikai Közösség nappal korábbi ülésén is. Orbán pedig többször is beszélt arról az utóbbi időben, hogy Trump elnökként tárgyalásokba fog kezdeni Putyinnal, és Európa ebből ki fog maradni, ha nem siet. Kampányában ugyanakkor Trump igyekezett minél kevesebb konkrétumot megfogalmazni Ukrajnával kapcsolatosan, a republikánus párton belül pedig erős az Ukrajnát támogató vonal. Trump és Volodimir Zelenszkij szeptemberben is találkoztak; az ukrán elnök most az elsők között üdvözölte Trump győzelmét. Egyelőre tehát minimum kérdéses, hogy Orbán szája íze szerint alakul-e az új adminisztráció Ukrajna-politikája.