#HUNfluence, avagy a Fidesz-kormány törekvései az illiberalizmus exportjára?
A Political Capital és a Heinrich Böll Stiftung online panelbeszélgetése
Időpont: 2022. december 9., 10:00-11:15
Helyszín: online (Facebook)
Nyelv: magyar
Az Európai Néppártból való 2021-es kilépése óta a Fidesz nyíltan arra koncentrál, hogy erősítse kapcsolatait és elősegítse az együttműködést a populista radikális jobboldali és szélsőjobboldali pártok között az EU-ban. A Fidesz kacérkodása a radikális jobboldali és szélsőjobboldali narratívákkal és szereplőkkel azonban jóval korábban, a 2015-ös migrációs hullámhoz kapcsolódóan kezdődött. Mára Orbán Viktor a nemzetközi radikális jobboldal és szélsőjobboldal számára referenciaponttá és példaképpé vált. Magas rangú nemzetközi rendezvények vezérszónokai között szerepel, pénzügyi és médiatámogatást nyújt szövetségeseiknek, valamint megosztja vezetőtársaival gyakorlatait arról, hogyan lehet illiberális értékeken alapuló autokratikus hatalmat létrehozni.
Melyek a „magyar befolyásépítés” eszközei? Milyen hatással van Magyarország a nemzetközi radikális jobboldalra és szélsőjobboldalra? Mennyire jelentős Magyarország ténylegesen a nemzetközi színtéren? Mik Orbán Viktor miniszterelnök céljai Magyarország és személyes befolyásának nemzetközi növelésével?
Rendezvényünkön bemutatjuk a magyar befolyásszerzésről szóló tanulmányunkat, és igyekszünk megválaszolni a fenti kérdéseket meghívott vendégeinkkel.
Program
10:00-10:10 Megnyitó
Krekó Péter, a Political Capital igazgatója
10:10-10:25 A kutatási eredmények bemutatása
Hunyadi Bulcsú, vezető elemző, Political Capital
10:25-11:15 Magyarország szerepe és hatása a nemzetközi radikális jobboldalon és a szélsőjobboldalon belül – kerekasztal-beszélgetés
Győrffy Dóra – egyetemi tanár, BCE
Keller-Alánt Ákos – újságíró, Szabad Európa
Szelényi Zsuzsa – programigazgató, CEU Democracy Institute Leadership Academy
Moderátor: Magyari Péter – újságíró, 444.hu