BOND – A megértés és a párbeszéd erősítése a társadalomban
A BOND projekt 2023 januárjában indult, azzal a céllal, hogy két éven keresztül négy országban – Magyarországon, Olaszországban, Lengyelországban és Romániában – tematizálja és kezelje a társadalmakban elsősorban a zsidósággal szemben megjelenő mélyen gyökerező előítéleteket és gyűlöletkeltő attitűdöket. Célunk volt a megértés, a tolerancia és a párbeszéd elősegítése.
Kiemelt hangsúlyt fektettünk a zsidósággal és antiszemitizmussal kapcsolatos ismeretek bővítésére – elsősorban a fiatalok körében –, valamint a kultúrák és vallások közötti párbeszéd erősítésére. Ezt segítette - többek között - az antiszemitizmus helyzetének kutatása, az antiszemita narratívák elemzése, oktatási segédanyagok kidolgozása, tanárok képzése, ifjúsági oktatási és csereprogramok szervezése, a vallások és közösségek közötti párbeszéd erősítése, valamint a toleranciáról és társadalmi befogadásról szóló helyi kerekasztal-beszélgetések szervezése
Kutatásaink és tevékenységeink során a Nemzetközi Holokauszt Emlékezési Szövetség (IHRA) által elfogadott antiszemitizmus munkadefiníciót használtuk.
A BOND projekt az Európai Unió finanszírozásával valósul meg. Minden a projekttel kapcsolatos információ elérhető annak weboldalán: https://www.bond-project.eu/.
A projekttel kapcsolatos eredmények, hírek, események:
Antiszemitizmus Magyarországon, Olaszországban, Lengyelországban és Romániában
Átfogó kutatást készítettünk 2023-ban az antiszemitizmus helyzetéről a kutatásban résztvevő országokban. Ezek az eredmények nagyban segítették további tevékenységeinket, melyek számára releváns témák mentén térképezte fel az antiszemitizmus helyzetét.
A kutatás minden fázisa véget ért 2023 szeptemberében, így a 2023. október 7-ei események és azok hatásai nem képezik részét.
A kutatás eredményeként négy országspecifikus és egy összesített kutatási jelentés készült, melyek itt elérhetők.
Antiszemita narratívák online
A négy résztvevő országban megvizsgáltuk, hogy 2023 október 7-e és az azt követő események hogyan hatottak az antiszemita narratívák jelenlétére online. Ehhez megvizsgáltuk, hogy a különböző médiakategóriákba tartozó online felületeken található, megadott kulcsszavak alapján kiválasztott szöveges tartalmakban milyen antiszemita narratívák jelentek meg az április 1-15. közötti időszakban 2023-ban és 2024-ben. A kutatás eredményei elérhetők itt.
Antiszemitizmus Magyarországon október 7 után – kerekasztal-beszélgetés
2024 november 13-án panelbeszélgetést szerveztünk, hogy a téma szakértőinek segítségével körbejárjuk, milyen hatása van az október 7. óta zajló eseményeknek Magyarországon. Változott-e a magyarországi zsidó közösség helyzete és megítélése? Változott-e Izrael megítélése? Változott-e az antiszemitizmus szintje és jellege? Milyen antiszemita narratívák vannak jelen, hogyan változtak ezek október 7. óta?
A beszélgetés visszanézhető a Political Capital Facebook-oldalán és YouTube-csatornáján is.
A panelbeszélgetésről valamint az azt megelőző zártkörű kerekasztal-beszélgetésről beszámolt a Kibic Magazin is.
Oktatási segédanyagok
A Zachor Alapítvány koordinálásával oktatási segédanyagok is készültek:
- Antiszemitizmus a mai Európában oktatási segédanyag
- Antiszemitizmus és a szemlélő hatás oktatási segédanyag