Narratívák monitorozása a HDMO Visalert eszközével
A Political Capital hamarosan megjelenő elemzése a kémbotrány május 9-i nyilvánosságra kerülését követő egy hónap eseményeit tekinti át. Bemutatja a kormányzati narratívák alakulását és terjedését, a hazai szélsőjobboldali szereplők reakcióit és akcióit, valamint a közösségi-médiában megjelent, ismeretlen hátterű szereplők által terjesztett, jelentős elérést generáló határrevíziós tartalmakat.
Az elemzés során az adatok gyűjtését és feldolgozását több eszköz kombinált alkalmazásával végeztük. A narratívák feltérképezéséhez a Magyar Digitális Média Obszervatórium (HDMO - Hungarian Digital Media Observatory) keretében fejlesztett, programozott szövegbányászati és mesterséges intelligencia alapú módszereket használó, úgynevezett Visalert elemző eszközt használtuk. Ez úgy működik, hogy
- folyamatosan gyűjti az általunk kiválasztott, mitegy 200 Facebook- és weboldal (híroldalak és egyéb, dezinformációt, összeesküvés-elméleteket is terjesztő oldalak) összes tartalmát a Senti One, egy úgynevezett social listening eszköz API kapcsolatán keresztül.
- A szövegek tisztítása, előfeldolgozása után azokat egy adatbázisba tölti. Ebből pedig a Visalert egy programeleme minden új cikkhez és bejegyzéshez narratívát rendel.
- Az eredményeket egy Tableau-alapú dashboard-on jeleníti meg. Ez lehetőséget biztosít a HDMO kutatóinak és tényellenőreinek arra, hogy további elemzéseket, szűréseket, kereséseket, kimutatásokat végezzenek. A Visalert egy további funkciója email értesítést küld a HDMO kutatóinak és tényellenőreinek abban az esetben, ha egy új, intenzív narratíva jelenik meg a vizsgált médiumokon. Ezzel segítve az esetleges új dezinformációs narratívák megjelenésére adott gyors reakciót.
Az elemzésben a Visalert segítségével könnyen beazonosíthatóvá váltak a leggyakoribb kormánypárti narratívák és ezek időbeli alakulása. Ezt mutatja be az alábbi két infografika, a Visalertből nyert adatok alapján. Az első a leggyakrabban előforduló szereplők említettségének időbeli alakulását mutatja be. Látható, hogy Ruszin-Szendi Romulusz volt a meghatározó szereplő, aki több hullámban is visszatér. Mellette Tseber Roland és Holló István jelenik még meg. Mindketten később kerülnek a narratívákba és említettségük alacsonyabb, mint a volt vezérkari főnökéé. A trendvonal azt is mutatja, hogy június második felére a három szereplő említettsége érdemben csökkent. A hozzájuk köthető narratívák háttérbe szorultak. A második infografika pedig a cikkekben terjesztett leggyakoribb narratívák időbeli alakulása mutatja be a kémbotrányt megelőző napokban és az azt követő tíz napban.
A Lakmusz podcastjában Teczár Szilád az elemzés előzetes eredményeiről beszélget Molnár Csabával és Demény Richárddal, a Political Capital kutatóival. Ebben kifejtik, hogy a kémüggyel kapcsolatos kormányzati narratívák nem feltétlenül tükröznek egy jól átgondolt kampánystratégiát, bár illeszkednek a kormány külső és belső ellenségeket egyszerre felmutató általánosabb taktikájába. Azt is végigveszik, hogyan került be az ügy hatására a nyilvánosságba Kárpátalja visszacsatolásának lehetősége, és miként reagált erre a magyar szélsőjobboldal. A felvétel itt meghallgatható.