Antiszemitizmus Magyarországon október 7. után
Időpont: 2024. november 13. 17:30-19:00
Helyszín: Bálint Ház, 1065 Budapest, Révay u. 16.
Van, aki szerint túl sokat, van, aki szerint keveset túl beszélünk az antiszemitizmusról. Ami biztos, hogy most sajnos van miért beszélnünk róla. A Hamász 2023. október 7-ei kegyetlen terrorakciója és az azt követő háború Gázában és Libanonban újra a nemzetközi figyelem fókuszába emelte Izraelt, és heves érzelmeket mozgósít. Ez nem csak Izrael megítélésére hat ki, hanem a zsidó közösségekre is. Jelentősen megszaporodtak az antiszemita incidensek szerte a nyugati világban, elsősorban az Izrael-ellenességen alapuló antiszemita narratívák megerősödése miatt.
Magyarországon a legfrissebb, a Tett és Védelem Alapítvány által készíttetett közvélemény-kutatás szerint a lakosság egynegyede tekinthető erősen antiszemitának. És bár az antiszemitizmus nem különíthető el az általános értelemben vett előítéletességtől és idegenellenességtől, legfontosabb eredője a zsidók feltételezett hatalma, befolyása. Ezt megerősíti a Political Capital friss, online antiszemita narratívákat vizsgáló kutatása is, amely azt találta, hogy az antiszemita narratívák, alapuljanak akár összeesküvés-elméleteken, akár klasszikus antiszemita toposzokon, gyakorlatilag bármilyen téma kapcsán előkerülnek. Emellett az is látható az adatokból, hogy október 7. után a korábbi többszörösére nőtt az Izrael-ellenességen alapuló antiszemitizmus a vizsgált felületeken.
A panelbeszélgetés célja megvizsgálni, milyen hatása van az október 7. óta zajló eseményeknek Magyarországon. Változott-e a magyarországi zsidó közösség helyzete és megítélése? Változott-e Izrael megítélése? Változott-e az antiszemitizmus szintje és jellege? Milyen antiszemita narratívák vannak jelen, hogyan változtak ezek október 7. óta?
Az esemény elején a Political Capital bemutatja friss eredményeit az online antiszemita narratívákról.
Program
17:30-17:50: Antiszemita narratívák az online térben Magyarországon 2023-ban és 2024-ben
Szontagh Veronika – elemző, Political Capital
17:50-19:00: Antiszemitizmus Magyarországon október 7. után – kerekasztal-beszélgetés
Fritz Zsuzsa – Forrás Zsidó Tudástár koordinátor, Bálint Ház
Örkény Antal – professzor emeritus, ELTE TáTK
Seres László – újságíró
Moderátor: Hunyadi Bulcsú szakmai vezető, Political Capital
Az esemény ingyenes, de regisztrációhoz kötött, melyet az alábbi linken tud megtenni: https://forms.gle/jw6Q8vaz2Lai2meA9
Az esemény az EU által társfinanszírozott BOND projekt része.
Az Európai Unió finanszírozásával. A kifejtett nézetek és vélemények kizárólag a szerző(k) sajátjai, és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió vagy az Európai Bizottság Polgárok, Egyenlőség, Jogok és Értékek (CERV) programjának nézeteit és véleményét. Ezekért sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó hatóság nem tehető felelőssé.