Vita a vitáról
A leendő miniszterelnök-jelölti vitáról lefolytatott vitában a jobboldali sajtó Gyurcsány megfutamodását, a baloldali sajtó pedig Orbán gyávaságát vélte felfedezni. A véleményformálók egy része ugyanakkor igyekezett felülemelkedni a „Ki fél kitől?” kérdésén, és más szempontok szerint is értelmezte a vitáról szóló vitát.
2002-höz hasonlóan idén is kölcsönös vádaskodásokkal tarkított egyeztetés bontakozott ki a Fidesz és az MSZP között a miniszterelnök-jelölti vita időpontja kapcsán.
Avar János: Párbaj a képernyőn (Vasárnapi Hírek, 2006. február 26.)
Várkonyi Tibor: Vitaváróban (Népszava, 2005. február 27.)
Szerető Szabolcs: A gyurcsányi bátorságról (Magyar Nemzet, 2006. február 27.)
Szerkesztőségi vélemény: A vita értelme (Magyar Hírlap, 2006. február 27.)
Szegő Péter: A fair play védelmében (Hírszerző, 2006. február 27.)
Szerkesztőségi vélemény: Jöhetnek a párbajok (Világgazdaság, 2006. február 27.)
Február 24-én a Fidesz azt javasolta,
hogy a két választási forduló között vitatkozzon Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor. Ezt az MSZP a Fidesz elnökének megfutamodásaként értékelte, ezért az időpontot elutasította. Ezután a legnagyobb ellenzéki párt április 7-ére, azaz a kampánycsendet megelőző napra tett javaslatot, amelyet a szocialisták ismét elutasítottak, mivel így a média nem számolhatna be a vitáról, és ez szerintük a mérlegelés, valamint a tények megismerésének lehetőségétől fosztaná meg a választópolgárokat. Ezután a Fidesz nevezte gyávának a jelenlegi miniszterelnököt, de február 25-én végül elfogadta a szocialisták által eredetileg javasolt április 5-ei időpontot. A szópárbaj első szakasza így rövid idő alatt lezárult, igaz csak azért, hogy elkezdődhessen egy újabb vita az április 5-én tartandó párbaj részleteiről, valamint a fő eseményt felvezető szakpolitikusi vitasorozatról.
Avar János: Párbaj a képernyőn (Magyar Nemzet, 2006. február 26.) „Aki csak egyszer is hamis kártyát húzott elő, azzal szemben indokolt az óvatosság.” |
S hiába is érvelnének a jobboldalon az általuk váltig állított balliberális médiafölénnyel. Ugyanis a két vetélytárs személyének és szereplésének hatását – minden amerikai tapasztalat ezt bizonyítja – nem lehet akár túlnyomó sajtóelemzéssel sem „kiigazítani”. Ellenben állításaikat a tényekkel szembesíteni egy korábbi vita időpont esetén nemcsak lehet, hanem szükséges is a választók számára biztosítani. (…)
Várkonyi Tibor: Vitaváróban (Népszava, 2005. február 27.) Orbán Viktor eddigi tapasztalatai alapján tart a miniszterelnök-jelölti vitától, ezért igyekezett minél inkább kitolni a szócsata időpontját. |
Kitérni Orbán most sem akart, de igyekezett a legvégső határidőre halasztani a szembesülést. A második választási forduló előttre, éppen egy nappal, amikor már nincs sok idő megemészteni az elhangzottakat. A kormányfő viszont az első fordulós viták híve, és elegendő töprengési lehetőséget akar adni a szavazóknak, meg természetesen a kommentároknak is. Orbán erre hajlandó volt, de megint a végső pillanatig várt volna, a kampánycsöndig, említés se essék többé az elhangzottakról, szó meghasad.... Gyurcsány ragaszkodott a kulturált, érett demokráciához illő rendezéshez, és végül célt is ért. Április 5-én, szerdán este ülhetünk majd le készülékünk elé, minden valamirevaló társaság a közszolgálattól a magáncsatornákig ott lesz a kamerájával. Mintegy jelezve a tét nagyságát.
Csakhogy úgy látszik, a Fidesz illetékesei, jelesen éppen Deutsch-Für Tamás nehezen alkalmazkodik az illem szabályaihoz. Mintha Orbán korábban mit sem mondott volna, úgy állította be, végre is a Fidesz elnökének a javaslatára született megállapodás az időpontról. Gyurcsány - így Deutsch-Für - elfogadta az ifjú demokraták elnökének a javaslatát, noha ország-világ a tanúja, nem egészen így történt. Mindegy, hozzászokhattunk már, ez a Fidesz harcmodor, mert a párt hívei mindent elhisznek, amit mondanak nekik. Még azt is, ami el sem hangzott. (…)
Szerető Szabolcs: A gyurcsányi bátorságról (Magyar Nemzet, 2006. február 27.) A vitáról szóló vita, valamint az MSZP ragaszkodása az április 5-ei dátumhoz Gyurcsány Ferenc gyávaságát bizonyítja. |
(…) A miniszterelnök-jelölti vita időpontjáról folytatott polémia leleplezte a meztelen igazságot: a gyurcsányi bátorság alapja a cselédsajtóba, nem pedig az emberek befolyásmentes ítéletébe vetett bizalom. Ha április 5-én lesz az összecsapás, drágabolgárúrnak és társainak két napjuk lesz a feketéről bebizonyítaniuk, hogy fehér. Tavaly júliusban, az első Gyurcsány–Orbán-vita után már láthattuk a főpróbát. Az újabb párbaj a kampány legnagyobb érdeklődéssel kísért eseménye lesz. Végül persze nem a vitát, hanem a választást kell megnyerni.
Szerkesztőségi vélemény: A vita értelme (Magyar Hírlap, 2006. február 27.) A választók érdeke, hogy a médiának maradjon ideje a vita értelmezésére, ezért az április 5-ei dátum jó megoldásnak tekinthető. |
Hogy a jelölteknek és pártjaiknak valóban jó-e ez, az nyilván attól függ, akart-e valamelyikük nagyot csúsztatni. (Gyurcsány például azt sugallta, hogy Orbánból kinézi ezt, ezért ragaszkodott az április ötödikéhez, de nem lennénk meglepődve, ha a Fidesz is hasonló okokból engedett volna viszonylag könnyen.) Az azonban mindenesetre egyértelmű, hogy a szavazók így jártak jobban. És ez így rendjén is van.
Szegő Péter: A fair play védelmében (Hírszerző, 2006. február 27.) Az MSZP és a Fidesz miniszterelnök-jelöltjének nagy érdeklődéssel kísért tévévitája igazságtalan előnyhöz juttatja a két nagy pártot. |
Egy április 9. előtt megtartott Gyurcsány-Orbán vita csak növeli az esélyét a Fidesz által deklaráltan, évek óta kívánt, és a jelekből ítélve az MSZP által egyáltalán nem ellenzett kétpártrendszer intézményesítésének. Azonban nem azért váltottuk le 16-18 éve az egypártrendszert, hogy azt a kétpártrendszer kövesse. Az lenne tehát a helyénvaló, ha nem rendeznének április 9. előtt Gyurcsány-Orbán vitát. Ha lesz is a választások első fordulója előtt televíziós vita, azon ott a helye Dávid Ibolyának, Kuncze Gábornak és az összes, országos listát állított párt listavezetőjének. Így volna fair.
Szerkesztőségi vélemény: Jöhetnek a párbajok (Világgazdaság, 2006. február 27.) Ha miniszterelnök-jelölti vitát megelőzően szakpolitikai vitasorozat kezdődik, akkor „mire eljön a nagy párbaj ideje, már mindenki halálosan unni fogja az egészet.” |
A Fidesz nem feszítette a húrt – tanultak abból, hogy júliusban simán elbukták a felvezető szakaszt, s a gyurcsányi feltételek mindegyikét el kellett fogadniuk –, jelezte, a pártelnök kész kiállni április 5-én. (…)