Medgyessy Péter Kubában szilveszterezett
Szilveszterkor a miniszterelnök mellett más ismert magyar személyiségek is vendégei voltak a kubai Melia Las Americas hotelnak: Gyurcsány Ferenc, a kormányfő főtanácsadója a kancellárián dolgozó feleségével, Dobrev Klárával, aki a miniszterelnök kabinetfőnöke volt a választási kampányban, Bárdos András, a TV2 hírháttérműsorának vezetője és neje illetve a csatorna hírműsorát vezető Máté Krisztina.
Bárdos elmondta, hogy évek óta ugyan azzal a baráti társasággal szilvesztereznek és ez történt most is. Gál J. Zoltán, kormáyszóvivő közölte: a jövőben közleményben tájékoztatják a közvéleményt, ha a miniszterelnök szabadságra indul. Gál elmondta, hogy az elmúlt 12 évben nem hozták nyilvánosságra a kormányfők magánprogramjait, de az ellenzék "vádaskodásai, csúsztatásai és stílusa miatt" változtatnak ezen a gyakorlaton. Hasonlóan nyilatkozott Kiss Elemér, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter is. Kovács László külügyminiszter azt hangsúlyozta, hogy Medgyessy saját költségén és nem hivatalos úton járt Kubában.
Összefoglalás
Medgyessy Pétert kritizáló vélemények: |
Lovas István szerrint (Vendég a karibi terror házában, Magyar Nemzet, 2003. január 2.) "Medgyessy Péter, Magyarország miniszterelnöke és apparátusa sajtójának aktív közreműködésével becsapta az országot. Medgyessy Péter december 23-án, egy nappal azután, hogy azt nyilatkozta. 'ahogy az rendjén való', családja és barátai körében otthon tölti a karácsonyt, titokban két hétre Kubába utazott. Szóvivője a leleplezés után először falazott. Azt hazudta, nem tudta, hol a miniszterelnök. Amikor már hazudozása tarthatatlanná vált, bevallotta, főnöke valóban Kubában van. Medgyessy médiája - beleértve a 'csak a piaci szempontokat szem előtt tartó' kereskedelmi tévé- és rádióállomásokat, a magánkézben lévő lapokat, szintén falaztak. Egyetlen szóval nem említették a mindenki érdeklődésére számot tartó ügyet, még a leleplezés után sem. Sőt, a közszolgálati tévé azt a hamis látszatot kívánta kelteni, hogy a miniszterelnök itthon van. (...) A nyár óta hivatalában lévő kormány tagjainak az utazás a neuralgikus pontja. Pontosabban utazásaik letagadása. Kezdődött még augusztusban azzal a Magyar Hírlapban megjelent álhírrel, hogy a kormányfő a Balatonnál nyaral. A Sajtóklub az utolsó adásában viszont leleplezte: Medgyessy Cannes-ban sétálgat feleségével, miközben itthon az árvíz házakat dönt össze. Pusztán véletlennek tekinthető, hogy ez volt a kormányzati nyomásra betiltott Sajtóklub utolsó adása egy 'kereskedelmi' adón. A kormánybarát sajtónak is örömére szolgálva, hiszen a képek világában visszatért a rendszerváltás előtti, részére ideális állapot: monopolhelyzetbe kerülve, versenytárs nélkül maradva e Medgyessyvel azonos gyökerű sajtó immár azt hallgathat és azt torzíthat el, amit akar. Mint Medgyessy titkosnak szánt kubai útját, amelyről január hatodikán tér haza".
Lovas szerint Medgyessy "karib-tengeri nyaralásával több baj is van. Nem csak az a baj, hogy a kormányzal el akarta titkolni a miniszterelnöknek ezt az útját, noha a civilizált világban egy miniszterelnök utazásának legapróbb részleteiről a közvéleménynek értesülnie kell és értesül is, Bushtól Schröderig. (...) Nem csak az a baj, hogy Medgyessy tartózkodási helyéről szóvivője, Gál J. Zoltánja botrányt kipattantó Magyar Nemzetnek még azt hazudta, hogy 'nem tudja', hol a főnöke, és később a Népszabadságnak már mást mondott. Nem csak az a baj, hogy utazása vagy teljesen vagy részben közpénzen valósult meg (a 'hány lélegeztetógép telne ki vakációjából?' kezdetű, a balliberális média által divatossá tett demagóg kérdéseket most ne is tegyük fel, noha itt tényleg lenne értelme feltenni őket). Gál J. Zoltán szavahihetőségének megsemmisülése után már azt sem hihetjük el kellő bizonyítékok nélkül, hogy Medgyessy valóban magánpénzen utazott. Szimbolikus látogatás Medgyessy vakációjának másik komoly baja annak célpontja. A politika a jelképek világa is. Az, hogy a volt D-209-es titkos ügynök egykori fegyvertársának országába, a karib-tengeri terror házába utazott, erőteljes szimbólum. Noha a volt miniszterelnöknek, Orbán Viktornak Fidel Castróhoz édeskevés köze van, ha Orbán hivatali idején a nyüzsgő, karibi léptékkel nem igazán szép Varaderón nyaral (amely nyaralás nyilván azok vágyálma, akik kevéssé ismerik a térség megannyi, valóban képeskönyvbe illó partját), óhatatlanul megjelentek volna a 'párhuzamok' Orbán, a 'diktátor' és Castro között, akivel Medgyessy magánútján esetleg találkozhat is. (Gál J.-nek már azt sem tudjuk elhinni, hogy nem találkoznak.)"
Lovas úgy gondolja "hogy mi lehet a két líder maximo (politikai fővezér) esetleges beszélgetésének témája, azt csak találgatni lehet. Nosztalgiacsevely például az Andrássy út 60.-ban és a hírhedt Combinado del Este börtönében alkalmazott kínzási módszerekről. Ez utóbbiban ült RobertóMartin Pérez 28 évet. Egyik heréjét 1975-ben szúrták át bajonettel a fidelista állam Medgyessy biztonságáról is gondoskodó alkalmazottai. Pérezt mellesleg csak 1983-ban engedték a börtönorvoshoz, amikor heréje már futball-labda nagyságúra dagadt. (...) De a két szocialista caudillo (politikai vezér) beszélgethetne a Kubában is honos déli gyümölcsökről, amelyekből Magyarországon az ötvenes években csak a Medgyessy család és a Terror Házát ellehetetlenítő Pető ivadék ehetett (a szülei beosztása jogán), de nem - a balliberálisok kedvenc szóhasználatával élve - a 'lakosság'. Mint ma a kubai köznép, amelynek boltjaiban, bármily hihetetlen, szintén nem kapható déli gyümölcs. De beszélhetne Medgyessy arról is, hogy miként tudná 'ócsítani' azt a 150 millió dollárt, amennyivel Kuba tartozik oly sok éve Magyarországnak. E tárgyalásokból nyilván Havanna járna jól. Hiszen a szocialisták miniszterelnöke eddigi tárgyalásaiból kiderült: e 'tulajdonságok nélküli ember' Woody Allen Zeligjeként tárgyalópartnerei álláspontját teszi magáévá. Amikor a román miniszterelnökkel beszél, a román érdekeket védi, amikor Putyinnal, akkor az orosz érdekeket".
Lovas szerint "Medgyessy útjával további bajok is vannak. Méghozzá egyre súlyosabb kérdéseket felvető bajok. Ez pedig kommunista titkos ügynöki viselkedése egy nyílt demokráciában. Hogy hazudik és feleslegesen is hazudik. Medgyessy már túl van azon, mint első, riviérai nyaralása idején, hogy egyszerűen eltűnjön (...). Most már az 'undercover agent' (titkos ügynök) előre, részletesen dolgozza ki 'cover'-jét, fedősztoriját. Odarendeli magához Avar Jánost, a pártállami időkből megmaradt megbízható sajtóst,. a kommunista idők washingtoni 'tudósítóját', és felteteti magának a kérdést: hol tölti a karácsonyt? És válaszol rá. (...) Medgyessy apparátusa az utolsó részletekig megtervezte a legfőbb közember titkos kubai útját. Megrendezték a vele készített konzervinterjút, amelyet Friderikusz, a közszolgálatba kooptált Gyárfás-cirkusz legújabb porondszolgája készített el előre, és az év utolsó napján úgy adták le, mintha az interjú élő lenne. A szolga itt még arra is vigyázott, hogy a konzervtermékben látható ünnepi öltözékét (a cigányprímás vasárnap: fekete zakó, kigombolt fehér öltönying) is magára öltse, nehogy a szilveszteri néző a turpisságot felfedezze. Kubáról persze egyetlen kérdés sem hangozhatott el, hiszen a 'főnök' az interjú sugárzása idején a külföldieknek az év fordulójára felcicomázott messzi Varaderóban szopogatta harmadik pohár mojitóját vagy Cuba libréjét, miközben felesége újabb csikket nyomott el cipője sarkával a 'deluxe' szálló híres márványpadlóján".
Veress Jenő szerint (Gesztustalanság, Népszava, 2003. január 2.) "valamikor, tavaly (...) egy nagyravágyó fiatalember repülőgépet bérelt az Önök pénzén. És elutazott vele egy nehezen kitalpalt - gondolom, alig olcsó - ordót átvenni. Hogy végül mindösszesen mibe került ez nekünk, jobb, ha meg sem kérdezik (Csak a göpzi 32 millióba fájt, a diploma áráról pedig végképpen nincs elszámolásunk.) Lényeg a lényeg: Orbán pokolian díszdoktor lett és kész! E világhírű történetről nemigen olvashattunk a vérmagyar napilapban. Szemben Medgyessy kubai útjáról (Arról, melyet a kormányszóvivő amúgy meglehetősen bután kommunikált.) Pedig a miniszterelnök oda megy, ahová akar. Lemondhatja - és lemondta - a testőrséget, fizetheti - és fizette - a repülőgépet, egyszóval élvezheti - és élvezi - az életet. A saját pénzén. Medgyessy - túl azon, hogy négy év utáni első kormányfőként zsebből utazik - pihenése előtt gesztust gyakorolt. Olyat, amelyet jobboldali dolgozó el nem viselhet. Intézkedett a Terror Háza Múzeum működésének folytatólagosságáról. Arról, hogy a legelfogultabban balellenes intézmény továbbra is fogadhassa a látogatókat. Hogy irreálisan magas költségvetésével gazdálkodva továbbra is tiszta erőből a szoclib kormány alá pakolhasson. Gesztust gyakorolt, mondom. Olyat, melyet elődje sohasem. Aki inkább megvonta az ötvenhatos intézet apanázsát, aki a széljobb összefogás érdekében hallatlan kompromisszumokat robotolt. A miniszterelnök gesztusa hihetetlen zavart okoz az ellenoldalon. Bár őket segíti, rutinból gyűlölik. Képtelenek felfogni, hogy valaki a megbékélés jegyében békejobbot nyújthat".
Lukács Csaba szerint (Felforgatók és támogatók, Magyar Nemzet, 2003. január 3.) "a szocialisták által támogatott 'független kormányfő' egy olyan országba utazott, ahol az egyik legismertebb ellenzéki csoportosulás, az Elizardo Sánchez nevével fémjelzett Nemzeti Megbékélés és Emberi Jogok Kubai Bizottsága szerint kiugróan magas a politikai foglyoknak a lakosság lélekszámára vetített aránya. A havannai kormány nem hajlandó pontos adatokat közölni a bebörtönzöttek számáról és továbbra sem engedélyezi a Nemzetközi Vöröskereszt és más humanitárius szervezetek képviselőinek belépését a börtönökbe. A szervezet becslése szerint több tízezer foglyot őriznek, nem tartva tiszteletben a rabokkal való bánásmódot szabályozó ENSZ-normákat sem. Az új magyar kormányfő nagy csodálója, Bush amerikai elnök nyilván tévedésből tiltotta egy évvel ezelőttig országa turistáit a kubai látogatástól. A havannai hatóságok ezt úgy játszották ki, hogy nem pecsételtek be a Mexikó érintésével érkezd amerikaiak útlevelébe. Bár nem szívesen, mégis beengedték őket, mert az idegenektől félnek ugyan, ám nagy szükségük volt a dollárjaikra. Bizonyára szintén fatális tévedés az a ma is élő amerikai hivatalos álláspont, mely szerint aki nyaralni megy oda, az támogatja a kommunista rezsimet, mert dollárbevételhez juttatja Fidel Castrót. Netán Medgyessy az ottani rezsim vendégeként nyaral Varaderón? Összegezve a dolgokat: Amerika egyik szövetségese az ellenségnél üdül, a hogy folytatódjék a december elsejei, Kempinskiben való pezsgőzéssel elkezdett internacionalista hagyomány, az utat sikerült úgy időzíteni, hogy a kubai nemzeti ünnepen, a január elsejei felszabadulás napján ott lehessen a baráti ország felhőtlenül örülő polgárai között - nyilván virlisvel, sörrel és jófajta kubai szivarral emlékezve a régi szép időkre".
Debreczeni József publicista szerint (In: Kubai nyaralás: magyar médiasztárokkal lakik egy hotelben a miniszterelnök, Magyar Hírlap, 2003. január 4.) "igen súlyos, hogy Medgyessy Péter Kubába ment nyaralni. Egy demokratikus ország miniszterelnöke nem mehet egy olyan országba magáncéllal sem, ahol többek között nincsen szólásszabadság, hiszen ez politikai skandalum. Az megint más helyzet lenne, ha az ország érdekei kívánnák ezt meg, hiszen a diplomáciai kapcsolatokat ápolni kell. Ám ezt a helyzetet akkor is csak bizonyos távolságtartással lehetne kezelni. Ennek így a politikai vetülete nagyon kínos. Mégsem gondolom, hogy az esetnek komolyabb visszhangja lenne, hiszen a miniszterelnök titkosszolgálati múltja sem rontott népszerűségén. A közvéleményt viszont a kereskedelmi médiumok világában egyre jobban érdekli a politikusok magánélete. Ez egy teljesen természetes folyamat, hiszen elkerülhetetlen, hogy a politika popularizálódjon. A politika eladni való áru lett. Ez persze sok ízléstelenséggel is jár, de ezt sem lehet kiküszöbölni".
Sükösd Miklós politológus szerint "általában a közéleti szereplők, politikusok magánéletének átláthatóbbnak kell lennie, mint a hétköznapi emberekének. Éppen ezért több kritikát is el kell viselniük. Mindennek ellenére az a véleményem, hogy Medgyessy Péter kubai útjával kapcsolatban nincsen semmi kivetnivaló. Ez a 'botrány' ünnepek alatti uborkaszezon termése csupán. Az egész téma légüres térben durrant, ezért szólt ekkorát. Nem tudok az ügyről mit nyilatkozni, mert véleményem szerint nincsen ügy. Minősíthetetlennek tartom viszont Szalai Annamária felszólalását a miniszterelnök kubai útjával kapcsolatban. Ha Medgyessy Péter azt mondja, hogy nem politikai találkozóról van szó, akkor őt ezzel meggyanúsítani nem is indokolt".
Tamás Ervin szerint (Cuba si, Népszabadság, 2003. január 4.) "tény, hogy a miniszterelnöknek gondja van a külföldi utakkal. Még jelöltként azt vetették a szemére, hogy kampány idején eltűnik síelni, nyáron meg nem akar (a dunai árvíz miatt) időben hazajönni, most meg ez a Kuba. Ebbe már majd az egész kormány belegubancolódott. Közeli munkatársai esküsznek rá: a Magyar Nemzetből tudták meg, hogy pontosan hol van a főnökük. Arról informálva voltak, hogy külföldön lesz, de Kubáról szó sem volt. A szélesebb nyilvánossággal szemben Medgyessy Péter még zárkózottabb volt, mert a Vasárnapi Hírekben a szokásos év végi 'intim' kérdésre azt felelte, hogy még nem tudja, hol szilveszterezik. (...) Medgyessy Péter elszánt makacssággal próbálja megőrizni privát életéből azt, ami szerinte megőrizhető. Kitartó például abban, hogy néhány nap az évből jár neki, amikor nem miniszterelnök. Csakhogy akkor is az. Ez egy ilyen munka. Lehet, hogy erről nem világosították fel politikustársai, lehet, hogy megpróbálták, csak nem hisz nekik. A magánemberség birodalmából rengeteg teret kénytelen föladni az, aki fejébe veszi, hogy országot vezet. Kényelmetlen például, hogy nem utazik oda, ahová akar. A világ térképén pici tartományok azok, melyek egy-egy politikus számára ilyen-olyan okok miatt besatírozandók, de vannak ilyenek. Itt és most Medgyessy Péternek Kuba talán ilyen. Lehet rajta vitatkozni. De könyörgöm, minek? Lehet a minősítő jelzőn is - fogalmazzunk tehát a legenyhébbel: nem szerencsés. De könyörgöm, minek töprengjek én diplomatikus jelzőn, miközben mások az apokaliptikus bűnök egyikeként igyekeznek ábrázolni ezt az év végi turistautat - ha az egész, úgy ahogy van, elkerülhető?"
Tamás szerint "a 'nem szerencsés' úti cél és a kommunikációs rövidzárlat elindította lavina 'természetes' áldozata persze a média is, amelyik nem tüntette fel, hogy az újévi miniszterelnöki interjút felvételről sugározzák - a szituáció ismerős: nemrég sérelmeztük (akkor is okkal), hogy Orbán Viktor szerdai, 'aktuális' rádiónyilatkozatait akkor is hallhattuk, amikor messze földön járt".
Andrassew Iván szerint (Potyadék, blood, közhaszon, Népszava, 2003. január 6.) "már kínos, hogy egyáltalán ügyet lehet fújni abból, hogy a miniszterelnök hol telelget pár napot a saját pénzén, a saját szabadidejében. Nem azért, mert annak az ellenzéknek, amelyik kormánypártisága idején szemrebbenés nélkül nézte végig, például Torgyán és Szabadi utazásait vagy Orbán államköltséges díszdoktori útját, most illene hallgatni. Az a baj, hogy ha az ellenzék mindenből - és csakugyan, a szó szoros értelmében: mindenből - politikai cirkuszt csinál, akkor az lesz a vége, hogy a komoly fölvetéseikre se figyelünk oda. Teljesen értehetetlen, ha ennyire durván, ennyire kíméletlenül harcolnak a teljesen lényegtelen, senkire sem tartozó ügyekben. Jól megrontják ugyan a hangulatot, de ez rájuk is visszahull".
Torkos Matild úgy véli (Egy szivar Kubából, Magyar Nemzet, 2003. január 7.) "Medgyessy Péter a rendszerváltás óta egyre kevesebb dolgot művel ideológiai alapon. Mint a kubai kirándulása miatt kirobbant legújabb botránya kapcsán kiderült, már arról sem ideológiai alapon dönt, ho hol telel. (...) Medgyessy számára csak az volt a fontos, 'hol van meleg, hol süt a nap'. Nyáron még az is számított, hol nincs árvíz. Itthon volt, nem is maradt velünk. Medgyessy Pétert most már bizonyíthatóan nem zavarja, hogy abban az országban, ahol éppen nyaral, mennyire maradtak el mögöttünk a demokrácia építésének rögös útján. Nem számít neki az sem, hogy a demokratikus jogokért küzdő ellenzékiek a tömlöcben sínylődnek. A lényeg, hogy süssön a nap és a jó koktél legyen behűtve. Mint elmondta, Kubát nem 'politikai preferencia' szerint választolta, mert ha ilyen alapon választott volna, akkor mehetett volna éppen Floridába is. Karakán nyilatkozat egy állítólag párton kívüli szocialista miniszterelnöktől. De a floridai árak még a miniszterelnök bukszájának is magasnak bizonyultak, a bankár-kormányfő ezt bizonyára nem panasznak szánta, hiszen decemberben az ő fizetését a duplájára is emelték. Úgy mellékesen jegyezzük meg: miközben ő a langyos szocialista állóvízben lubickolt, áremelések híreivel hergelték az itthon maradiakat. Miközben a forintunk egyre erősebb, szinte mindennek emelik az árát. (...) Túl sok ideig nem is foglalkoznánk a kormányfő kubai útjával, ha munkatársai nem hordanának össze hetet-havat, miután nyilvánvalóvá vált, hogy a kormányfő inkognitóban telel Castróéknál. Aztán kiderült, hogy ott sütteti a hasát a kormányfő mellett az Altusból már jól ismert Gyurcsány Ferenc és felesége, az Apró-leány, Dobrev Klára is. Sőt, a Magyar Fejlesztési Bank több milliárd forintos kölcsönére váró kereskedelmi tévé munkatársai is az illusztris baráti társaságban pihenték ki magukat".